Жовтень на Черкащині прогнозують прохолодним і вологим

Дата: 01.10.2022 17:36

Фото без описуЖовтень – це вже справжня осінь. Це не лише жовтіння листя, а й час завершення усіх польових робіт і приготувань до зими. Зменшується інтенсивність сонячної радіації, а разом із цим температурний фон.

Погоду жовтня, зазвичай, формують антициклони, тому переважає суха погода з великими добовими коливаннями температури: якщо у денні години температура ще може підвищуватися до +20°, то вночі вже знижується до 0° і нижче, починаючи з першої декади місяця. Заморозки у жовтні – явище звичайне. Із середини місяця заморозки можуть стати дуже інтенсивними (до 5-10°) і пошкодити незібраний врожай. В окремі роки у жовтні, особливо у другій половині місяця, зростає активність циклонів, що зумовлює дощі з мокрим снігом, сильні вітри, густі тумани і мряку.

Середньомісячна температура повітря за кліматом становить +8,5° (на 6,2° нижче вересневої). Впродовж місяця середньодобова температура знижується від +11° в першій декаді до +6° в третій декаді.

Абсолютний максимум – +29,8° спостерігався 04.10.1999 р. (Чигирин).

Абсолютний  мінімум – 22,6° морозу спостерігався 31.10.1920 р. (Золотоноша).

Середня кількість опадів за місяць по області 40-45 мм. В середньому днів з опадами -10. Місячна сума опадів в окремі роки коливається від 0-1 мм (як у 2000 р.) до 119 мм (у 1960 р.).

Для жовтня характерні інтенсивні заморозки, сильні вітри (1 день за місяць), густі тумани.

Жовтень цього року очікується дещо прохолоднішим звичайного та з опадами в межах норми. Середньомісячна температура +7,0º, опадів 40-50 мм. При цьому перші 10 днів  завдяки виходу південного циклону, будуть переважно теплими і дуже дощовими, надалі похолодає, періодичні дощі будуть невеликими.

Стійкий перехід середньодобової температури через +8º  прогнозується 12-14 жовтня. В другій половині жовтня - часті заморозки, найбільш інтенсивні (до 5-7º) – в останні 2-4 дні місяця. Перехід через +5º- ранній, майже одночасний з переходом через +8º.

За чисельним прогнозом Українського Гідрометцентру, жовтень 2022 середньомісячна температура 7,5º тепла (норма 8,5º), опади 38 мм (норма 43 мм).