Порядок використання прапорів
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Ватутінської міської ради
28.03.2024 № 52- 11/VIII
Порядок використання прапорів на території
Ватутінської міської територіальної громади
І. Загальні положення
Виховання любові і пошани до державної та місцевої символіки посідає одне з чільних місць у системі громадянського, зокрема патріотичного, самовизначення представників громади. Державна та місцева символіка покликана формувати громадянську гідність, патріотичні почуття і впевненість у майбутньому своєї держави. У переважній більшості демократичних країн світу повагу до державних та місцевих символів введено у ранг пріоритетних елементів громадянського суспільства. Національні та історичні символи - це свідчення високого духу народу, його історичних прагнень, унікальності, своєрідний генетичний код нації. Вони покликані послужити надійною основою формування громадянських рис особистості, її патріотизму, національної свідомості, активної життєвої позиції.
Метою використання державних та місцевих символів є формування почуття свідомого громадянина України, здатного захищати її незалежність, готового взяти на себе відповідальність за добробут і безпеку своєї родини, народу.
Порядок використання прапорів на території Ватутінської міської територіальної громади розроблено відповідно до статті 20 Конституції України, статей 22 та 23 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Указу Президента України від 23 серпня 2004 року "Про День Державного Прапора України", постанови Верховної Ради України "Про Державний прапор України" від 28 січня 1992 року № 2067-XII, рішення Комітету міністрів Ради Європи від 9 грудня 1955 року, рішення міської ради від 27.01.2022 № 22-4/VІІІ "Про офіційну символіку Ватутінської міської територіальної громади".
На території Ватутінської міської територіальної громади використовуються Державний Прапор України, прапор Ватутінської міської територіальної громади, прапор Європейського Союзу, червоно-чорний прапор, який свідчить про національно – визвольну боротьбу Українського народу та інші прапори з дотриманням вимог Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки".
Використання Державного Прапору України
Державний Прапор України при встановленні серед інших прапорів має займати перше, найпочесніше місце. Він вивішується або вище за всі інші, або у фронті інших прапорів займає правий геральдичний бік. Державна символіка в обов'язковому порядку застосовується при проведенні урочистих заходів, державних і національних свят, при виконанні відповідних розпоряджень органів влади.
Державний Прапор України встановлюється:
постійно на адміністративних будівлях, у яких розміщуються органи місцевого самоврядування, місцеві органи державної влади, якщо вони розташовані в окремих адміністративних будівлях, або на прилеглих територіях перед фасадом будівлі;
постійно або тимчасово на інших вбудованих /прибудованих приміщеннях, де розташовані органи місцевого самоврядування або місцеві органи державної влади;
постійно на території парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення "Міський парк" в спеціально визначеному місці – на оглядовому майданчику набережної на центральній алеї;
постійно на території парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення "Сквер Пам'яті" біля пам'ятника "Пам'яті Небесної Сотні та Пам'яті Учасників АТО" першим зліва, якщо дивитися на нього;
біля пам'ятників, пам'ятних знаків, встановлених захисникам України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність.
На території перед адміністративною будівлею Ватутінської міської ради Державний Прапор України прикріплюється до щогли (флагштоку) на видному (відкритому) спеціально визначеному місці ліворуч від центрального входу в будівлю, якщо дивитися на нього.
У дні жалоби Державний Прапор України приспускається на половину висоти прапорової щогли (флагштоку) таким чином, щоб нижня крайка полотнища знаходилася на її середині.
Використання Прапора Ватутінської міської територіальної громади
Відповідно до статті 1.2. Статуту Ватутінської міської територіальної громади громада має власний герб та прапор.
Прапор громади встановлюється поруч з Державним Прапором України постійно на будівлях Ватутінської міської ради та виконавчого комітету Ватутінської міської ради, що розташовані у старостинських округах, або на прилеглих територіях перед фасадом будівлі.
На території перед адміністративною будівлею Ватутінської міської ради Прапор громади прикріплюється до щогли (флагштоку) на видному (відкритому) спеціально визначеному місці ліворуч перед центральним входом та праворуч від Державного Прапора.
Прапор громади в обов'язковому порядку застосовується при проведенні урочистих заходів, державних і національних свят, при виконанні відповідних розпоряджень органів влади.
У дні жалоби Прапор громади приспускається на половину висоти прапорової щогли (флагштоку) таким чином, щоб нижня крайка полотнища знаходилася на її середині.
Використання прапорів інших держав
З метою встановлення постійних дружніх зв'язків для взаємного ознайомлення з життям, історією та культурою, для досягнення кращого взаєморозуміння, зміцнення співпраці та дружби між їх населенням, а також для обміну досвідом у розв'язанні аналогічних проблем, що постають перед органами місцевого самоврядування можливо підняття (встановлення, розміщення) прапорів інших держав поруч з Державним Прапором та Прапором громади.
На території громади використовується прапор Європейського Союзу, який став символом загального політичного проєкту, що об'єднує всіх європейців, та є емблемою Європейського співтовариства.
Прапор Європейського Союзу встановлюється постійно на території:
перед адміністративною будівлею Ватутінської міської ради на видному (відкритому) спеціально визначеному місці. Прапор прикріплюється до щогли (флагштоку) праворуч від центрального входу в будівлю, якщо дивитися на нього;
парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення "Сквер Пам'яті" біля пам'ятника пам'яті Небесної Сотні та пам'яті Учасників АТО праворуч від Державного Прапора України.
У разі прийому іноземних делегацій, проведення офіційних заходів за участі іноземних держав можливе встановлення прапорів інших держав. Рішення про відповідне підняття (встановлення, розміщення) таких прапорів приймається на підставі розпорядження міського голови. Місце встановлення прапорів інших держав визначається в залежності від місця проведення заходу та наявної технічної можливості.
Відповідно до норм міжнародного права забороняється в мирний час встановлювати прапор однієї суверенної держави вище за прапор іншої держави.
Якщо виникає необхідність встановити державні прапори декількох країн, то вони розміщуються, як правило, в лінію в алфавітному порядку відповідно до назви країни.
Червоно-чорний прапор національно – визвольної боротьби Українського народу
Червоно-чорний прапор в сучасній українській історіографії є символом незламності українського духу, вірності військовим традиціям та присязі на вірність народові України, символізує пролиту кров у споконвічній боротьбі Української Нації за власну Державу та Незалежність.
Червоно-чорний прапор встановлюється постійно на території:
перед адміністративною будівлею Ватутінської міської ради на видному (відкритому) спеціально визначеному місці. Червоно-чорний прапор прикріплюється до щогли (флагштку), який розташований праворуч від прапора Європейського Союзу, якщо дивитися на нього;
парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення "Сквер Пам'яті" біля пам'ятника пам'яті Небесної Сотні та пам'яті Учасників АТО праворуч від прапору Європейського Союзу, якщо дивитися на нього.
У дні жалоби червоно-чорний прапор приспускається на половину висоти прапорової щогли (флагштоку) таким чином, щоб нижня крайка полотнища знаходилася на її середині.
Прикінцеві положення
Всі прапори, які розташовані в одному місці, повинні бути однакові за розміром та прикріплюватися до щогл (флагштоків) однієї висоти.
При одночасному піднятті (встановленні, розміщенні) прапорів кожен з них встановлюється на окремій щоглі (флагштокові).
Біля адміністративної будівлі Ватутінської міської ради встановлюється чотири щогли (флагштоки).
Оптимальним співвідношенням розміру ширини прапора та висоти щогли (флагштока), які встановлений на території адміністративної будівлі Ватутінської міської ради вважається 1:7.
Встановлений, піднятий або вивішений прапор не повинен торкатися поверхні землі та води, підлоги, дерев чи інших предметів. Метою цього припису є попередження можливості забруднення або пошкодження прапора, і його порушення розглядається як прояв неповаги до цього символу.
Державний Прапор України та прапор громади встановлюються постійно в службовому кабінеті міського голови ліворуч від робочого місця посадової особи, якщо дивитися на ного (за наявності відповідних технічних умов), та в сесійній залі Ватутінської міської ради.
Державний Прапор України, прапор громади, прапор Європейського Союзу, червоно-чорний прапор можуть встановлюватися на адміністративних будівлях підприємств, установ, організацій, житлових будівлях та спорудах, площах, проспектах, вулицях Ватутінської міської територіальної громади та урочисто підніматися в дні проведення масових заходів з нагоди державних і місцевих свят, відзначення пам’ятних дат, прийомі офіційних делегацій, під час проведення фізкультурно-спортивних заходів та спортивних змагань тощо.
У разі встановлення одночасно кількох прапорів вони встановлюються в такому порядку:
Державний Прапор України розміщується ліворуч від інших прапорів, якщо дивитися на них, за ним зліва направо встановлюються прапор громади, прапор Європейського Союзу, червоно-чорний прапор та інші прапори.
Підняття, зберігання та утилізація прапорів, які встановлені на території Ватутінської міської територіальної громади, покладається на відповідальну особу залежно від місця встановлення, зокрема:
відділ організаційної роботи, цифрового розвитку та інформаційної політики виконавчого комітету міської ради (адміністративна будівля та прилегла територія Ватутінської ради);
старости старостинських округів (відповідні адміністративні будівлі та прилеглі території виконавчого комітету Ватутінської ради);
начальник Ватутінського виробничого управління житлово – комунального господарства Ватутінської міської ради Черкаської області (парки-пам'ятки, сквери пам'яті, місця поховань захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність та суверенітет);
керівники підприємств, установ, організацій та громадяни (відповідні будівлі, споруди, прилеглі території).