Сьогодні В’ячеслав Чорновіл міг би відсвяткувати свій 87-й день народження

Дата: 24.12.2024 11:42
Кількість переглядів: 22

Фото без описуВ’ячеслав Чорновіл народився 24 грудня 1937 року в селі Єрки на Черкащині (тоді це була Київська область).

Батько походив із давнього козацького роду, а мати належала до одного з відгалужень роду цукрозаводчиків і меценатів. У нього також була сестра Валентина і брат Петро. Попри радянські заборони батьки В’ячеслава берегли українські традиції — у родині відзначали Різдво, Великдень та інші свята. Це вплинуло на формування національної свідомості В’ячеслава.

Він рано навчився читати — уже в чотири роки. Він був допитливою і здібною дитиною. У школі він одразу пішов до другого класу. В 1955 році, після закінчення школи із золотою медаллю, вступає до Київського державного університету імені Тараса Шевченка. Спочатку навчається на філологічному факультеті, а потім переводиться на факультет журналістики, який закінчує з відзнакою 1960 року.

Після університету працює в різних газетах і на будівництві Київської ГЕС. Активно пише статті на суспільно важливі теми, дедалі більше проявляючи свою громадянську позицію.

У 1960-х роках Чорновіл активно долучається до руху шістдесятників, виступаючи за відродження української культури та мови. Важливим моментом є його участь у протесті в кінотеатрі "Україна" 4 вересня 1965 року разом із Василем Стусом та Іваном Дзюбою проти арештів української інтелігенції.

1967 року Чорновіл пише книгу "Лихо з розуму", присвячену репресованим українським інтелектуалам. За цю роботу його вперше заарештовують і засуджують до 3 років ув’язнення.

Після звільнення з ув’язнення 1970 року Чорновіл починає видавати підпільний журнал "Український вісник", який стає важливим джерелом інформації про порушення прав людини в Україні.

За свою правозахисну діяльність Чорновіл неодноразово зазнає переслідувань, арештів та ув’язнень. Загалом він провів у радянських в’язницях і таборах близько 10 років.

Але після звільнення 1983 року йому забороняють повертатися в Україну і відправляють на заслання до Якутії. Він повернувся в Україну з початком перебудови.

Чорновіл стає одним із лідерів національно-демократичного руху і співзасновником Народного руху України за перебудову.

У роки незалежності України Чорновіл був народним депутатом I-III скликань, а також очолював Львівську обласну раду. Він двічі брав участь у президентських виборах (у 1991 і 1994 роках).

Загинув В’ячеслав Чорновіл 25 березня 1999 року під час автокатастрофи під Борисполем Київської області.

У 2000 році В’ячеславу Чорноволу було посмертно присвоєно звання Героя України. На його честь було названо вулиці та площі в багатьох містах і селах України.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень